Drewniana droga pod torami na ul. Zamkowej

Archeolodzy pracujący na ulicy Zamkowej w Pabianicach odkryli relikty starej drewnianej drogi.

W ciągu ulicy Zamkowej na wysokości fabryki “Krusche-Ender” podczas prac ziemnych związanych z przebudową układu torowo-drogowego  na długości około 20 metrów odkryto relikty drogi wymoszczonej dranicami. Szerokość drogi wówczas wynosiła około 4 metrów i została ona wykonana z dranic o szerokości około 25 cm oraz kamieni i gałęzi. Zdaniem archeologów funkcjonowała ona do przełomu XIX/XX wieku, kiedy to ułożono na ulicy bruk kamienny i wybudowano linię tramwajową. Poza wymoszczeniem drogi znaleziono monety i fragmenty ceramiki z XVIII/XIX wieku.

Prace archeologiczne w tym rejonie rozpoczęły się w dniu 26.10.2021 r. i na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić terminu ich zakończenia – tłumaczy Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji Progreg InfraCity Sp. z o.o.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod obecnie eksplorowaną warstwą drogi pojawią się kolejne warstwy pochodzące z poprzednich okresów. Z przeprowadzonych badań archeologicznych zostanie wykonana dokumentacja. Wykonawca zaznacza, że obecne znalezisko nie było wskazane w żadnej dokumentacji.

No Comments Yet

Comments are closed