Rozpoczynamy nasadzenia zieleni

Wykonawca inwestycji tramwajowej rozpoczyna nasadzenia zieleni – 53 nowe drzewa oraz prawie 4.5 tys. krzewów i bylin.

Dobrano drzewa liściaste w trzech gatunkach: lipa drobnolistna (ma walory ozdobne, miododajne i wykazuje dużą skuteczność w zatrzymywaniu pyłów zawieszonych; 24 drzewa na różnych odcinkach); wiśnia piłkowana „Royal Burgundy” w rejonie Netto (efektowne, ciemno ulistnione drzewo, które w okresie kwitnienia obsypane jest intensywnie różowymi kwiatami) i klon pospolity (26 drzew z charakterystyczną kulą ciemnozielonych liści w zieleńcach przed kościołem NMP, CH Echo, tzw. domem partii (posesja Traugutta 2) i na łukach Dużego Skrętu.

Nasadzone zostaną 4462 różnokolorowe krzewy i byliny: tawuła van Houtte’a i tawuła japońska w różnych odmianach, berberysy, derenie, liliowce, róże i hortensje bukietowe Bobo. Wybrano gatunki roślin, które wyglądają efektownie, ale też dobrze radzą sobie w otoczeniu jezdni i są łatwe w pielęgnacji. Oprócz tego będą pełniły „zadania specjalne”, jak miododajne róże i liliowce, czy pomagające w walce ze smogiem lipy i klony. Dodatkowo w ramach „projektu tramwajowego” ustawionych zostanie 56 gazonów z roślinami. Gdyby rośliny się nie przyjęły, wykonawca wymieni je na własny koszt.

Nasadzenia wykonane przy okazji remontu linii tramwajowej to tylko cześć planowanego w tym roku ukwiecenia. Zieleni będzie więcej niż dotąd i w nowych miejscach. Kryterium doboru roślin będzie m.in.  efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.

Na Starym Mieście skwer im. Lubońskiego zostanie przedłużony od ul. Kaplicznej do Konstantynowskiej, tworząc zieloną pierzeję od strony jezdni (z zachowaniem od strony sklepów miejsc parkingowych i dojazdu). Zazieleniona zostanie pusta dotąd przestrzeń na łuku parku Jordanowskiego, (od ul. Pomorskiej) oraz na Łaskiej przy dworcu PKP. Na pętli tramwajowej Wiejska odnowiony zostanie herb i rabata z kwiatów.

W ramach ukwiecenia miasta zawieszone zostaną 42 kwietniki na latarniach wzdłuż ul. Zamkowej, od ul. Kościuszki do Gdańskiej. Wypełni je dekoracyjna kompozycja purpurowej i kremowej surfinii oraz jasnozielonej ipomei. Ustawionych zostanie 15 kaskadowych stojaków z kwiatami i 12 skrzynek kwiatowych. Skrzynki z kwiatami ozdobią też most w parku Słowackiego. Ukwiecenie rozpocznie się po „zimnej Zośce”.

.

No Comments Yet

Comments are closed